WHATSAPP
Sayfa Başına Dön

Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama uyku sırasında üst solunum yolunu oluşturan burun, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökü gibi yapıların birlikte ya da ayrı ayrı darlıklarından kaynaklanan bir gürültü olarak tanımlanabilir.

Gün içer dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu, uykuya meyil, iş yaşamında başarısızlık, eşler arasında geçimsizlik, tatil ve iş gezilerinde istenmeyen kişi olmak gibi sosyal problemler olarak karşımıza çıkacağı gibi, tıbbi olarak da uykuda ani ölümler, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, depresyon, akciğer hastalıkları olarak görülmektedir.

Her pozisyonda ciddi şekilde horlayan kişilerle, uykularında en az on saniye süren ve saatte en az yedi defa tekrarlanan apneli hastaların tedavisi zorunludur.

Radyofrekans yöntemiyle horlama tedavisinde istenilen bölgede doku hacmini azaltmak için radyofrekans dalgalarının ısıtma özelliğinden faydalanarak yumuşak dokuda ısı artışı meydana getirmesi sağlanır. Radyofrekans yöntemi yumuşak damak ve küçük dile bağlı horlamalarda kullanılan hızlı, basit ve etkili bir cerrahi metot olarak tanımlanmaktadır.

Ağrısız, sızısız ve kansız, yan etkisi olamayan bu tedavi yöntemi, hastanın en fazla iki saat sonra günlük hayatına dönmesini sağlar.Radyo-frekans dalgalarıyla horlama tedavisi lokal anestezi altında, poliklinik şartlarında 15-20 dakikada gerçekleştirilebilmektedir.