WHATSAPP
Sayfa Başına Dön

Bademcik ve Geniz Eti Alınması
(Adenotonsillektomi)

Bademcik(Tonsil) ve geniz eti(adenoid vegetasyon) iki ayrı yapı olmakla birlikte çoğu zaman patolojiler her iki yapıda da olduğu için her ikisinin de alınması gerekebilmektedir.Çocukluk çağında en sık yapılan KBB ameliyatlarının başında gelmektedir.

Ben kendi pratiğimde,genel olarak şu durumlarda bademcik ve geniz eti operasyonları yapmaktayım;

1)Tıkanmaya,devamlı horlamaya ve uykuda nefes almanın durmasına yol açıcak kadar büyük bademcikler

2)Tekrar eden bademcik iltihapları bir yılda 7kez,ardısık iki yılda 5 kez ve ardışık üç yılda 3kez bakteriyel bademcik enfeksiyonu geciren hastalarda bademciklerin alınması gereklidir.

3)Geniz eti büyüklüğüne bağlı gelişen enfeksiyonlar tekrar eden orta kulak iltihapları,kr.otit ve sinuzit ataklarıdır.

Bademcik ve geniz etinin alınması genel anestezi altında yapılmaktadır.Günümüzde coblation ve thermal welding yöntemleri ile kanamanın neredeyse hiç olmadığı çoğu zaman dikiş atılmasına gerek kalmadan bu operasyonlar konforlu bir şekilde yapılabilmekte hastalarımız günlük yaşantılarına işlerine çok daha kısa sürede dönebilmektedir.

Bademcik ve Geniz Eti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Genel olarak alt yaş sınırı 4-5 olmakla birlikte üst yaş sınırı yoktur.İleri yaşlarda da tekrarlayan bademcik enfeksiyonları,tümör şüphesi ya da nefes almayı zorlaştırıca uyku apnesine ya da horlamaya sebep olan tıkayıcı bademcik büyümelerinde de bademcik ve geniz eti ameliyatı yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

• Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli şekilde kulanınız.
• Doktorunuzun verdiği diyet listesine aynen uyunuz.
• Çok sıcak olmamak şartıyla ertesi günü banyo yapılabilir.
• 2 hafta süre ile ağır aktivitelerden kaçınılması.

Ameliyat sonrası bademcikler nasıl görünür?

Ameliyat sonrası hastanın boğazına bakacak olursanız bademciklerin bulunduğu bölgenin beyaz-sarı renkte olduğunu görürsünüz. Bu görünüm iltihaplanmaya bağlı değildir ve 15-20 gün sürecektir Daha sonra ameliyat bölgesi ağız içindekine benzer bir pembe renkli doku ile kaplanacaktır.