WHATSAPP
Sayfa Başına Dön

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği(Rinoplasti) ameliyatı tüm dünyada en çok uygulanan estetik operasyonların başında gelmektedir.Burun yüzün tam ortasında insanların yüze baktığında ilk dikkati çeken organdır.Bu sebeple de estetik olarak ameliyatı en cok yapılan organların başında gelmektedir.

Burun estetiği konusunda iki tip hasta grubu vardır.Bunlardan birisi sadece burun şeklinden memnun olmayan hastalar,diğeri ise hem burun şeklinde hem de nefes almakda sorun yaşayan ve her iki sorunun aynı ameliyatta düzeltilmesini isteyen hastalardır.

Burun estetiğinde yaş sınırı nedir?

Burun estetik operasyonlarında yüz kemiklerinin gelişimini tamamlaması açısından 18 yaş sonrasında ameliyat olunması daha uygundur.

Burun estetiğinde mevsim önemli mi?

Hastaların ameliyat sonrası hekimleri tarafından kendilerine belirtilen hususlara uydukları sürece mevsim gözetmeksizin her zaman ameliyat olmaları mümkündür.

Burun ameliyatında açık teknik mi kapalı teknik mi?

Açık teknik burun estetiği burun uç kısmına yapılan küçük bir kesiden girilerek tüm buruna ulaşıldığı tüm burun iskeletinin direk görüş altında görülerek ameliyatın gerçekleştirildiği bir teknikdir.

Kapalı burun estetiği denilen teknikde ise burun dışından herhangibir kesi yapılmaz,burun ic kısmından yapılan kesiler ile burun ucu ve burun sırtı şekillendirilir.

Ameliyatın açık ya da kapalı teknik ile mi yapılacağı hastanın burnundaki bozukluğa,cerrahın hangi teknikde daha deneyimli olduğu ve iyi sonuçlar aldığı gibi unsurlara bağlıdır.Burada teknik seçimi cerraha bırakılmalı,burundaki patolojiye göre cerrahın bilgi ve becerisi dahilinde en iyi tekniği seçip operasyonu gerçekleştireceği unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Ameliyat Süreci:

1. Ameliyatın hemen sonrasında termonasal plastik alçı konularak hasta odasına alınır.

2. İlk 12-24 saat arası hasta gözetim altında hastanemizde ağırlanır.

3. Yüzdeki ödem ve morluklara önlem olarak ilk 24 saat göz altları ve burun çevresine buz tedavisi uygulanır.

4. Ameliyatın 5 veya 7. günü daha önce yerleştirilen silikon splintler çıkartılır .

5. Operasyon sonrası 7. Gün burun ucundaki cilt dikişleri alınır ve burun üzerine ince burun bantları yapıştırılır. Bu bantlarda 7 gün sonra çıkarılır.

6. Ameliyat sonrası 1 ay boyunca burun içi damlaları ile burun içindeki kabuklanmalar iyileştirilir.

Hastalar Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

1. İlk hafta hastalarımızın çalışmadan istirahat etmelerini istiyoruz.

2. Burnun üzerine yatılmamalı, duş alırken boynun yukarı kısmına su değmemesine özen gösterilmelidir. Saçlar geriye atılarak kuaförde yıkanır şekilde yıkanmalı ve baş geriye doğru yatık vaziyette dikkatlice su tutulmalıdır.

3. Diş fırçalama işleminde dişlere baskı uygulamadan , hafif bir şekilde dişler fırçalanlanmalıdır.

4. İlk hafta sonunda hasta burnundaki bantlar ile iş başı yapabilir.

5. 2 ay boyunca burun estetiği ameliyatı olan hastalarımız güneş gözlüğü dahil herhangi bir gözlük kullanmaması gerekmektedir.

6. Yaz aylarında yapılmış ise ameliyat güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde özellikle direkt güneş ışığına maruziyetten kaçınmalıdırlar.