WHATSAPP
Sayfa Başına Dön

Burun Eti Küçültülmesi
(Konka Cerrahisi)

Burun Eti Küçültülmesi(Konka Cerrahisi):

Ayrıca herkeste burun içinde konka adı verilen etler vardır. Her iki tarafta 3'er tane bulunan bu etler burun içi yüzeyini arttırarak nemlendirme ve ısıtma görevini sağlarlar.

Konka büyümesi:

Genellikle alerjik veya iltihabi sebeplere bağlı olarak gelişir. Genellikle alt konkada görülmekle birlikte orta konkadaki büyümeler sıklıkla konka içinde hava baloncuğu bulunmasına bağlıdır. Eğer hastada bir tarafa doğru septum deviasyonu varsa diğer taraftaki alt konkada büyüme görülebilir.

Konka büyümesinde ne gibi yakınmalar görülür?

Konka büyümesinde en önemli şikayet burun tıkanıklığıdır. Bu tıkanıklık tek veya iki tarafta birden olabilir. Hasta hangi tarafının üzerine yatarsa o tarafta daha fazla tıkanıklık olur. Burun tıkanıklığı dışında ağzı açık uyuma,horlama, geniz akıntısı, sinüzit,şiddetli başağrısı veya alerjiye bağlı şikayetler oluşabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Konkaların küçülmesi için başlangıç olarak medikal tedavi uygulanır. Bu amaçla en çok kortizonlu burun spreyleri kullanılmaktadır. Alerjiye bağlı konka büyümelerinde alerjinin tedavisi konkanın küçülmesini sağlayabilir. Ancak sıklıkla ilaç tedavisi yeterli olmaz ve ameliyat gerekir. Orta konkadaki hava baloncukları ancak endoskopik olarak ameliyatla tedavi edilebilir.

Ameliyat nasıl yapılmaktadır?

Burun etleri(konka) yapısal olarak üç tipte bulunmaktadır.Kemik yapının fazla olduğu(osseoz tip),yumuşak dokunun fazla olduğu(stromal tip),her ikisinin de bulunduğu mix tip olmak üzere üç tipte bulunmaktadır.Kemik yapının fazla olduğu ve mix tiplerde konkanın bir kısmının cerrahi olarak çıkartılması gerekmektedir.Yumuşak dokunun yoğunlukta olduğu durumlarda ise radyofrekans yöntemi ile ısı enerjisi verilerek konkalarda küçülme sağlanabilmektedir.