УСЛУГИ » СТАМОТОЛОГИЯ

Детская Стоматология

Çocuk diş hekimliği bebeklik çağından genç erişkinlik dönemine kadar olan süreçte tüm diş ve dişeti sağlığının korunması ve oluşan sorunlarının tedavisini içermektedir.

Süt dişleri, ortalama 6 aylıkken sürmeye başlar ve 3 yaşında tüm süt dişleri ağızdaki yerlerini alır. Süt dişleri, çiğneme, konuşma fonksiyonlarının yanı sıra daimi dişler için yer tutucudur. Sağlıklı süt dişleri, sağlıklı ve sorunsuz daimi dişlerin habercisiyken, çürük ve zamanından önce kaybedilmiş süt dişleri ileride çapraşıklığa, diş hekimi korkusuna ve daha pek çok soruna neden olur. Bu yüzden, sanılanın aksine süt dişleri çok önemlidir.


Santral (orta-kesici) dişler 6-12 ay
Lateral (yan-kesici) dişler 9-13 ay
Kanin (köpek) dişleri 16-23 ay
Birinci süt azı dişleri 13-19 ay
İkinci süt azı dişleri 23-33 ay


Santral (orta-kesici) dişler 6-8 yaş
Lateral (yan-kesici) dişler 7-9 yaş
Kanin (köpek) dişleri 9-12 yaş
Birinci küçük azı dişleri 9-10 yaş
İkinci küçük azı dişleri 10-11 yaş
Birinci büyük azı dişleri 6-7 yaş
İkinci büyük azı dişleri 11-12 yaş
Üçüncü büyük azı dişleri 17-21 yaş

Dişlerin sürmeleri esnasında, dişetlerinde kaşınma, parmakları ağza götürme, yanak ısırma, dişetinde kızarıklık ve salya akışında artma görülebilir. Çocuk çok huzursuz ise jel formunda ağrı kesiciler (dentinox, calgel) o bölgeye uygulanabilir. Temiz bir diş kaşıyıcıyı buzdolabında soğutarak çocuğa verdiğinizde, çocuğun kaşıyıcıyı çiğnemesi de onu rahatlamaya yardımcı olur.

Bazen süt dişleri üzerindeki dişetini patlatamaz. Bu bölgedeki dişeti şişer ve kırmızı-mor bir renk alır. Bu tabloyu gören ebeveynler haklı olarak paniğe kapılırlar. Oysaki bu durum 1-2 hafta içinde dişin dişetini patlamasıyla kendiliğinden ortadan kalkar. Bazı durumlarda dişin daha kolay çıkabilmesi için dişetine küçük bir kesi atılabilir.

İlk dişlerin sürmesiyle birlikte dişlerin bakımı başlar. 6-12 aylık dönem de öğünlerden sonra süt dişlerinin temiz bir gazlı bez veya tülbentle silinmesi uygun olur. 2 yaşını geçtikten sonra artık dişlerin temizliği için diş fırçası kullanılmaya başlanabilir. Diş fırçası, çocuğun ağız büyüklüğüne uygun ve yumuşak kıllı olmalıdır. 4 yaşına kadar dişler suyla ebeveyn tarafından fırçalanır. 4 yaşından sonra ise bezelye büyüklüğünde macun sıkılarak fırça çocuğa verilir. Ebeveyn denetimi, çocuğun okul çağına gelmesine kadar devam eder.

Çocuğunuza, diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için yapacağınız en önemli; şey kendi dişlerinizi düzenli fırçalamanızdır.

Süt dişleri, çürüğe karşı daimi dişlere göre daha hassastır. Annelerin çocukların uyuması için biberonun ucuna bal ya da şeker benzeri yiyecekler sürmeleri, yanda gördüğünüz biberon çürükleri dediğimiz tabloya neden olur. Temizleyici tükürük akışının azaldığı uyku saatlerinde uzun süre bal, şeker gibi çürük yapıcı besinlerin alınması süt dişlerinin dramatik bir şekilde çürümesine neden olur.

Ayrıca çocuk diş hekimliğinde herhangi bir problem olmasını önleyici, koruyucu tedaviler yapılabilmektedir. Diş çürüğünü önleyici tedbirlerin alınmasıyla çocuğunuzun dişhekimiyle tanıştığı ilk randevusunun ağrısız bir uygulamayla başlaması ileriki dönemlerde dişhekimi korkusu yaşamasına engel olabilir. Bunun yanısıra koruyucu uygulalarla diğer tedavi hizmetlerine kıyasla çok daha ekonomik bir yol izlenmiş olacaktır.

Çocuğunuzun genç yaşta ağız ve diş sağlığının öneminin farklına varması, mevcut problemlerinin giderilmesi ve yüksek riskli durumlarda problem oluşmadan koruyucu tedavilerin yapılması, onun ileriki hayatında da sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için önemlidir.

• Çocuğunuzun yaşamı boyunca sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için ağız ve diş sağlığı eğitimini erken yaşta alması gerekmektedir.
• Dişleri korumanın en etkili yolu düzenli olarak diş fırçalamaktır.
• Yaklaşık 6 yaşında çocuğunuzun sürekli dişleri çıkmaya başlayacaktır. Bu dönemden itibaren kalıcı dişlerinin fissür örtücü ve yerel flor uygulamaları gibi yöntemlerle koruma altına alınması faydalı olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun henüz ağrı hissetmeden diş hekimiyle tanışarak dişhekimi korkusunu yenmesi ve diş sağlığının öneminin farkına varması önemlidir.

Etiler Mahallesi 882 Sokak No:5 Antalya / Turkey
info@orbitgozmerkezi.com

All rights reserved for
Private Orbit Medical Center.
© 2014 - 2016
Designed by Ajansweb