WHATSAPP
Sayfa Başına Dön

"Çocuk Göz Sağlığı” projesi kapsamında “Okul Öncesi Çağda Çocuklarda Görme Kusurunun ve Göz Tembelliğinin Saptanması” başlıklı Eğitim Semineri

"Çocuk Göz Sağlığı” projesi kapsamında “Okul Öncesi Çağda Çocuklarda Görme Kusurunun ve Göz Tembelliğinin Saptanması” başlıklı Eğitim Seminerini ORBİT Tıp Merkezinde öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.

Sunumu gerçekleştiren Genel Müdür Özgür Şen, bu projenin planlanmasındaki gayenin, aileler tarafından fark edilemeyen ve tespit edildiği takdirde tedavi etme imkanı olan görme problemlerinin ve özellikle varsa göz tembelliğinin saptanması, bu problemlerin tedavisine erken yaşta başlanması, ülkemizde çocuklara yönelik olarak sadece yeni uygulamaya konulan 0-3 yaş arasını kapsayan bir tarama protokolünün olduğunu belirtti. Ancak, 3 yaş üzeri çocuklar herhangi bir taramadan geçmemiş olduğunu, bu sebeple, Okul öncesi dönemde çocukların bir kısmı hiç göz muayenesi olmamış olabileceğini ve göz hastalıkları, görme kusurları, gözlük ihtiyacı , göz tembelliği gibi problemler açısından değerlendirilmemiş olabilir diye ifade etti.

Ayrıca, büyüme çağı, dinamik bir süreç olup, yeni görme kusurları çıkabileceğini, görmeyi ve görme gelişimini olumsuz etkileyebileyeceğini söyleyerek, erken yaşlarda muayene olan ve göz kusuru saptanmayan çocuklarda dahi ilerleyen yaşlarda sorun çıkabileceğini belirtti.

Dolayısıyla;

Anaokulu öğretmenlerinin okul öncesi çocuklarda göz bozukluğu olabileceği konusunda bilinçlendirilmesi,

Gözlerinde tembellik olma ihtimali olan çocukların tespiti

İlgili çocukların göz doktorlarına yönlendirilmesi ile tedavisinin sağlanmasına aracı olmasının önemli olduğunu belirtti.

Görme problemleri, çocuğun okula alışmasını, okul başarısını, akademik başarısını ve yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde etkileyeceğini belirtti.

Bizlerin amacının, daha sağlıklı ve bilinçli bir gelecek, mutlu çocuklar, başarılı bir eğitim, yaşam kalitesinde artış, topluma bağımlı değil de topluma katkısı olan bireylerin yetişmesini sağlamak olduğunu belirten sn. Özgür Şen, değişik göz hastalıklarından da bahsederek verimli bir sunum gerçekleştirdiler.

ORBİT Tıp Merkezi Genel Müdür Özgür Şen’e projemize ve geleceğimize yaptıkları katkılar için çok teşekkür ediyoruz…« GERİ