TREATMENTS » DENTAL CLINIC

Root Treatment

Pulpa, dişe canlılığını veren, damar ve sinirden zengin olan bir dokudur ve diş kökündeki ince kanalların içinde yer almaktadır.

Çürük, travma, enfeksiyon gibi nedenlerle diş pulpasının zarar gördüğü durumlarda, içinde bulunduğu kanalın temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doldurulması işlemine kanal tedavisi adı verilmektedir.

Kanal tedavisi hangi durumlarda yapılır?

Derin çürük nedeniyle diş pulpasına meydana gelen bakteriyel ve fiziksel etkilenme, dişe veya çeneye gelen darbenin diş pulpasına hasar meydana getirmesi durumunda kanal tedavisi yapılmalıdır.

Ayrıca ileri derecede dişeti hastalığının diş pulpasına kadar etki etmiş olması gibi durumlarda kanal tedavisi yapılmalıdır.

Kök kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kök kanal tedavinizin tamamlanması için gerekli olan süre bazı faktörlere bağlıdır. Bunlardan bazıları aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

Diş hekimleri kök kanal tedavisini iki veya daha fazla seansta tamamlamaktadırlar. İlk seanslarda genellikle kök kanalının şekillendirme ve temizleme işlemleri gerçekleştirilir. Genellikle ilk seanstan 1 hafta sonra gerçekleştirilen ikinci randevuda ise, dişhekimi tarafından kök kanalının doldurulması işlemi yapılır. Kök kanal tedavisinin birden fazla seansta gerçekleştirilmesinin altında dişhekiminin kanal dezenfeksiyonunu daha iyi yapabilmesi, hastanın konforunu daha iyi sağlayabilmesi ve dişin iyileşme sürecini daha iyi gözlemleyebilmesi gibi faktörler yatar.

Tedavi sırasında ağrı duyarmıyım?

Kök kanal tedavisi sanıldığının aksine, lokal anestezi altında gerçekleştirilen ve tamamen ağrısız ve konforlu bir işlemdir.

Bazı vakalarda hiç anestezik gerekmeden de ağrısız ve rahat bir şekilde kanal giriş kavitesi açılarak kanal tedaviniz gerçekleştirilebilir.

Etiler Mahallesi 882 Sokak No:5 Antalya / Turkey
info@orbitgozmerkezi.com

All rights reserved for
Private Orbit Medical Center.
© 2014 - 2016
Designed by Ajansweb